Cep telefonu yurtdışından

Yurtdışı telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, sağladığı fiyat avantajı nedeniyle bir çoğumuzun sıklıkla yaptığı bir şeydi. Özellikle iPhone, Samsung ve diğer pahalı modellerde Türkiye satış fiyatlarının yurtdışı telefon fiyatlarına göre abartılı yüksek olması vatandaşları buna iten başlıca sebepler arasında. Şimdiye kadar 5 Apple iPhone kullandım ve hepsini de yurtdışından aldım. iPhone 6 ve iPhone 7 Plus telefonlarımı Katar‘ın başkenti Doha’dan iPhone 5 telefonumu ise Batum’dan almıştım.

Yolcu yurtdışından gelirken beraberinde telefon getirip Türkiye’de kayıt yaptırıp kullanabiliyor. Posta veya kargo ile yurtdışından telefon almak veya internet siteleriyle yurtdışından telefon getirmek yasak. Bu durumda gümrükte telefona el konabilir ve iki katı ceza ödemek durumunda kalırsınız.

İlk yapılması gereken yolcu beraberinde getirilen telefonun vergisini bankaya, vergi dairesine ödemek. Sonrasında Abone Merkezine gidip telefon kaydınızı yapıyorsunuz.

Yurtdışı telefon vergisini ödemenin diğer ve en kolay yolu internet vergi dairesinden kredi kartı ile telefon harcını ödemek. Buradan ödedikten sonra E-Devlet sistemine girip kaydınızı kendiniz yapıyorsunuz. Yazı içerisinde sorularınızın cevabınızı bulamadıysanız mutlaka yorumlara göz atın. Yazıyı da mutlaka dikkatlice okuyun. Burada yurdışı cep telefon kaydı ile ilgili her türlü bilgiyi yazdım. Bu sorular dışında şöyle olur mu böyle olur mu diye endişe etmeyin.

Yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından, e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte bizzat başvuruda bulunulması gerekiyor.

  1. Yurtdışı telefon kayıt harcı 149,20 TL’yi öde (2017)
  2. E-devlet üzerinden belge gerekmeden kaydını yap
  3. E-Devlet yoksa Abone kayıt merkezinden kaydını yaptır

Yurtdışı telefon kayıt harcı nasıl ödenir

Herhangi bir Vergi Dairesine veya tahsilat yapan bankalara giderek yurtdışı telefon harcını yatırın. 2017 yılı telefon kayıt harç bedeli 149,20 TL’nin yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekiyor. Yurtdışı telefon vergi ödemesi yaparken ödemenin pasaport sahibi adına yapılması gerekiyor.

Telefonun onunla birlikte gelmiş olması veya başka ülkeden beşka bir zamanda gelmiş olması önemli değil. Kayıt yapılmak istenen cihaza ait IMEI numarası ve pasaport sahibinin adını ve soyadını vergi dairesine veya bankaya verin. Pasaporta telefon işletmenin ilk adımı böylece yapılmış oluyor.

Telefon IMEI Numarası Öğrenme: Telefon IMEI no sorgulama için arama kısmına geçerek, telefon numarası olarak *#06# yazın ve arama tuşuna basın. Gelen IMEI numarası cihazınızın seri numarasıdır.

Pasaport kayıt harcı nereye yatırılır:

AKBANK T.A.Ş.
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
ICBC TURKEY BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

İnternetten telefon harcı nasıl ödenir

Telefon Vergisi ödeme

Yurtdışı telefon vergisini internet vergi dairesinden ödemek en kolay yol. Ben en son Katar’ın başkenti Doha’dan aldığım iPhone 7 Plus telefonumun vergisini internet vergi dairesinden ödedim, güvenli. İlk adım olarak internetten yurtdışı telefon harcını ödemek için tıkla. T.C. Kimlik No, Ad Soyad ve IMEI Noyu sisteme giriyorsunuz. Harç Ödemesi mutlaka pasaport sahibinin T.C. kimlik numarasına yapılmalı. Merak etmeyin güvenlidir.

Bankaya veya internetten ödeme yaptıktan sonra dekontla Abone merkezlerine gidin kaydınızı yaptırın. 1-2 hafta içerisinde telefonunuzun IMEI kaydı yapılmış olur. Abone merkezi yerine e-devlet sistemine girerek oradan da kendiniz kayıt yapabilirsiniz.

Yurtdışı telefon e-devlet kaydı nasıl yapılır

IMEI Kayıt

Telefonun harcını internet vergi dairesi, bankaya veya vergi dairesine yatırdıktan sonra e-devlet sitesine girip telefonu pasaporta işletme işlemine geçiyoruz. e-Devlet şifresi büyük postane merkezlerinden kolayca alınabiliyor ve turkiye.gov.tr adresinden de e-devlet sistemine giriliyor.

Yurtdışından telefon kaydı için e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan işlemde pasaport sahibi olan kişi, kendisine ait bilgileri sisteme girerek kaydını yapıyor. Telefon kaydettirme sırasında e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmiyor. Başvuru yapılınca sonrasında herhangi bir ücret iadesi veya düzeltme yapmak mümkün değil.

Telefon kaydı sorgulama

IMEI Sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu sorgulanabilir. Kayıt işlemleri düzgün yapıldıysa “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz. Evraklar tam ve sorunsuz tamamlanmışsa 1-2 hafta içerisinde “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi karşınızda beliriyor.

Telefon imei öğrenme kodu *#06#. IMEI numaranızı, akıllı telefonunuzun numara çevirme ekranına *#06# yazıp arama yaparak öğrenebilirsiniz. iBu numarayı kimselere vermeyin ve paylaşmayın. Ayrıca cihazınız çalındığı durumlarda telefonunuzun IMEI numarası ile hangi ilde hangi numara tarafından kullanıldığı gibi bilgilere ulaşılabildiği gibi bu tür kullananların telefonunu kapattırabilirsiniz. Apple, KVK, Samsung akıllı telefonları veya tuşlu telefonlarda IMEI öğrenme kodunu aynı şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Telefon kkaydı nereden yapılır

Pasaporta telefon işletme süresi 2017

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 4 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekiyor.

Ülkeye girişi 120 günü geçmiş pasaportlara telefon kaydı yapılamaz. Abone kayıt merkezlerinde yurtdışı telefon kayıt yapılacaksa pasaportun üzerinde ülkeye giriş mührünün bulunmasına ve mührün okunaklı olmasına dikkat edin.

Yurtdışından telefon getirme

Yurt dışından getireceğiniz telefonların sadece bir tanesi kapalı kutu olabilir. Diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takıp getirilmeli. İçine hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Ancak birden fazla telefonu kutulu şekilde valizde geçiremezsiniz.

Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalcaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurtdışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. YArıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhavaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

Gümrük Kanunu; “Yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın gümrük vergileri iki kat olarak alınır ve eşya sahibine teslim edilir. Gümrük vergileri ödenmediği takdirde, eşya gümrüğe terk edilmiş sayılır.”

“Ayrıca, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

E-Devlet dışında nereye telefon IMEI kayıt yapılır

Herhangi bir TurkcellTürk Telekom veya Vodafone şubesinine bu evraklarla başvurabilirsiniz. Bazı Turkcell İletişim Merkezleri 25 TL ücret isterken bazısı hiç ücret talep etmeden işlemi yapıyor.

Pasaport sahibinin pasaportun aslı ve telefon vergi ödendi dekontu ile birlikte bizzat başvurması gerekli. Pasaporttaki imza ile kayıt belgesindeki imzanın aynı olup olmadığı karşılaştırılıyor. Pasaportun fotokopisi ile son yurda giriş damgası sayfası fotokopisi dekonta ekleniyor.

Başkasının getirdiği telefonun kaydı

Yurtdışından gelen kişi üzerine telefon vergisi yatırılıp, onun e-devlet hesabı üzerindenkayıt yaptırılabilir. Sizin kullanmanızda bir mahsuru olmaz ama telefon o kişinin üzerine kayıtlı görünür.

Yurtdışından iki telefon getirmek

Psaport kayıt hakkı olarak 2 yılda bir sadece 1 telefon kaydı yapılabiliyor. Eğer birden fazla telefon getirdiyseniz, yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş başka birinin üzerine telefon harcını ödeyerek dilerseniz cep telefonu kayıt yaptırabilirsiniz.

Yabancıların veya yurtdışında yaşayanların telefon kaydı

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (turist, gurbetçi vatandaşlar ve benzeri) cihazlarına ait IMEI numarası ve sözleşme yapılan cep telefonu numarası Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girilmek suretiyle eşleştirilmekte ve ilgili IMEI numarası sadece ilgili telefon numarası ile kullanıma açılıyor. Eşleştirme işlemi için pasaport ve abonelik sözleşmesi (Kayıt işlemi gerçekleştirilecek GSM hat numarasının kişi adına kayıtlı olduğu gösterir ilgili GSM işletmeci tarafından düzenlenmiş abonelik sözleşmesi) ile Abone Kayıt Merkezlerine başvurulması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler telefon kaydı 

18 Yaşından küçükler de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırılabilir. Yurtdışı telefon kayıt başvuru dilekçesini anne veya babası tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisi ile birlikte abone kayıt merkezine verilmesi gerekir. 18 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden bunlar üzerine yapılacak yurtdışı telefon kaydı Abone Kayıt Merkezlerine yapılıyor.

Telefon IMEI değiştiğinde kaydı nasıl yapılır

Telefonun arızalanması ile değiştirilmesi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi durumunda IMEI değişim işlemi yapılabiliyor. e-Devlet Kapısı üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekiyor. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması; değişim yapılması talep edilen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması şart.

Değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/ünvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması; değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi gerek. Eski IMEI numarası iletişime kapatılır ve yeni IMEI numarası iletişime açılır.

Yurtdışından gelen telefon nasıl kaydedilir, Telefon kaydı, IMEI Kaydı, vergiler, yurtdışından telefon getirme ile ilgili sorularınız varsa yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun ve yorumlara göz atın. Cevabınız mutlaka vardır.

Kaynak: https://yoldaolmak.com/yurtdisi-telefon-kaydi-nasil-yapilir.html