Hei kaikille! Ottakaa rohkeasti yhteyttä meihin!

SUOMEN JOUTSEN TURKISSA!

Hei kaikille Turkin ja Suomen ystäville!

Olemme Ege Finlandiyalılar Derneği eli Egean Suomalaiset Yhdistys.  Tämä on suomalais-turkkilainen yhdistys. Yhdistyksen tarkoituksena on tehdä Turkin kulttuuria tutuksi suomalaisille sekä tehdä tutuksi Suomen kulttuuria turkkilaisille. Yhdistys keskittyy Egean alueeseen eli länsi-Turkkiin. Yhdistyksen toiminta alueeseen kuuluvat maakunnat ovat esim. Aydın, İzmir, Muğla.  Yhdistys auttaa varsinaisia jäseniä sekä kannattaja jäseniä. Haluamme auttaa suomalaisia sekä turkkilaisia jotka haluavat kotiutua Kuşadasıin ja Turkkiin.

Ege Finlandiyalılar Derneği edistää länsi-Turkissa suomalaisten ja turkkilaisten keskinäistä kanssakäymistä ja toistensa kulttuurien tuntemusta, tukee suomalaisten kotoutumista ja asumista sekä auttaa suomalaisia matkailijoita saamaan enemmän irti lomastaan Kuşadasıssa ja länsi-Turkissa.

Yhdistyksen perustajajäsenet ovat Turkin ja Suomen suomalaisia sekä Suomen ja Turkin turkkilaisia.  Yhdistys on rekisteröity Kuşadası/Turkkiin 11.09.2017. Me halutaan pysyä pystyssä. Sitä varten tarvitsemme uusia jäseniä. Tämä yhdistys on perustettu hyvällä tarkoituksella. Annamme  mielellämme lisätietoja meistä. Kysykää pois. Meitä on tällä hetkellä 27 varsinaisjäsentä ja 4 kannattajajäsentä.

Suomen Ankaran Suurlähetystön verkkosivultalöytyy meidän yhdistyksen yhteistiedot.  Täältäpääsette käymään verkkosivulla. 

Meidän yhdistyksen yhteystiedot löytyy myös piirikuvernöörin (KAYMAKAM) nettisivulta. https://kusadasi.gov.tr/kusadasi-dernekleri-listesi Rivi 226.

Olemme todella nuori yhdistys. Nyt on mahdollisuus vaikuttaa yhdistyksen toimintaan liittymälle joukkoon. Yhdistykseen voi liittyä kaikki jotka ovat kiinnostuneet Turkin ja Suomen kulttuurista. Firmatkit voivat liittyä kannattajajäseneksi tai suoraan tehdä lahjoituksia kuittia vastaan. Tai voivat mainostaa nettisivullamme maksua vastaan. Esim. vuodeksi mainostilaa ₺2500 Turkin liiraa (n. 600€). Ottakaa rohkeasti yhteyttä meihin!

Kun meillä on tarpeeksi jäseniä niin haluamme vuokrata Kuşadasın keskustassa oma toimisto/kahvila yhdistykselle että voimme tavata siellä. Yhdistys toimii nyt väliaikaisesti yhdistyksen puheenjohtajan antamassa tilassa.  Tervetuloa jäseneksi.

Puheenjohtaja

Ali Ergene

Ali Ergene

EGEAN SUOMALAISET YHDISTYS

Puh: +905308298695
Whatsapp: +358443422500

Küçük kız 91 saat sonra kurtarıldı

Küçük kız 91 saat sonra kurtarıldı

Türkiye’deki İzmir depremi tüm Türkiye’yi şok etti. Depremin büyüklüğü 6,6 idi. Deprem 15 saniye sürdü. Deprem Kuşadası körfezinde ve Sisam adasında meydana geldi ve Seferihisar’da küçük bir tsunamiye neden oldu. Deniz suyu önce çekildi, sonra büyük bir hızla geri geldi ve sahili geçti. Seferihisar şehri 1.5 m deniz suyu ile doluydu. Zemin katlardaki tüm dükkanlar ve daireler suyun içindeydi. Tsunamiden sonra su sahilden 40 cm kadar çekildi.

Deprem İzmir’in Bayraklı ilçesinde en fazla hasara neden oldu. Tüm kurtarma operasyonları bugün tamamlandı (4/11/2020). Bir çok kişi harabelerin altından kurtarıldı. Yaklaşık 20 … Devamı (fince)

Pikkutyttö pelastettiin 91 tunnin jälkeen

Pikkutyttö pelastettiin 91 tunnin jälkeen

Turkin Izmirin maanjäristys on järkyttänyt koko Turkkia. Maanjäristyksen voimakkuus oli 6,6 rihterin asteikolla. Järistys kesti 15 sekuntia. Maanjäristys tapahtui meressä ja se aiheutti pienen tsunamin Seferihisarissa. Merivesi ensin vetäytyi ja sen jälkeen tuli takaisin voimalla ja se ylitti rannan. Seferihisarin kaupunki täyttyi 1,5 m merivedellä. Pohjakerrosten kaikki kaupat ja asunnot oli vedessä. Vesi on vetäytynyt 40 cm rannalta tsunamin jälkeen.

Maanjäristys aiheutti eniten tuhoa Izmirin Bayrakli kaupunginosassa. Kaikki pelastustyöt ovat lopetettu tänään (4.11.2020). Monet ovat pelastettu raunioiden alta. Noin 20… Lue lisää

Finlandiya da konut yada dükkan mı almak istiyorsunuz?

Finlandiya da konut yada dükkan gibi taşınmaz yatırımı yapmak ister misiniz? Dernek olarak size yardımcı oluruz. Verilen danışmanlık ücretlidir. Bunun için Finlandiya da Ali Ergene size özel danışmanlık ve takip işlerini üstlenecektir.

Bizimle iletişime geçin:

Ali Ergene

EGE FİNLANDİYALILAR DERNEĞİ

Helsinki ve çevresini gezmek ister misiniz?

Derneğimizin üyelerine istekleri doğrultusunda her şey normale döndükten sonra yani pandemiden sonra Helsinki ve çevresine gezi düzenlemek istiyoruz. Gezi için uçak biletleri ve vize derneğimizin üyelerine ait olacaktir. Derneğimiz size Finlandiya da program hazırlayıp yardımcı olacaktır. Pandemi geçinceye kadar sizlerin isteklerini öğrenmek istiyoruz.

Rehberlik hizmetleri türkçe olacaktır. Programın içeriğini, fiyatını ve kaç günlük gezi istediğinizi sizin istekleriniz doğrultusunda belirleyeceğiz. Bu fiyata Finlandiya da konaklamalar dahil olacaktır. Konaklamaya sadece kahvaltı dahildir.  Nasıl bir konaklama istersiniz? Seyahat ve sağlık sigortası üyelere aittir. Finlandiya gezisine katılmak için derneğimizin üyesi olmak zorundasınız. Derneğimizin üyesi olmak için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Derneğimiz sadece sizin için program hazırlayıp gerçekleşmesinde yardımcı olacaktır.

Size Helsinki havaalanından itibaren yardımcı olacağız.

1- Kaç günlük geziye katılmak istersiniz?

2- Sizi ilgilendiren ve görmek istediğiniz yerler nelerdir? Doğa, kültür, spor, tarih ağırlıklı mı vb.

Bize mümkün olduğunca çok bilgi verirseniz mutlu bir gezi geçirme olasılığınız artar.

Finlandiya da konut yada dükkan mı almak istiyorsunuz?